Aktualności

Rodzinny Piknik w Katowicach

31/07/2021 


W sobotę 31 lipca 2021 w Katowicach odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Wydział Polityki Społecznej, Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
W tym niebywałym rodzinnym wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Katowic, przybyli goście oraz liczne grono organizacji pozarządowych. Nie mogło zabraknąć Fundacji Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna reprezentowana przez członków Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, wolontariuszy i kadetów z Andrychowa, Krzeszowic oraz Katowic.
W trakcie Pikniku w namiocie zlokalizowanym na rynku Katowic wolontariusze i kadeci maltańscy uczyli dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Mieszkańcy Katowic mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie przygotowanych czterech miejscach z fantomami. O godzinie 14:00 , 16:00 i 18.00 odbyły się pokazy pierwszej pomocy podczas których zostały przedstawione działania podejmowane w przypadku zakrztuszeń, zatrzymania krążenia oraz zasłabnięcia. Najmłodsi uczestnicy mieli okazję wejść do karetki i zobaczyć jej wyposażenie oraz zadań pytania ratownikom medycznym. Bezpośrednio po pokazach w przyjaznej atmosferze odbyły się zawody pierwszej pomocy. Każdy z uczestników zdał egzamin z udzielania pierwszej pomocy!
Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników Pikniku czuwały trzy ambulanse Maltańskiej Służby Medycznej, w tym jeden ufundowany pięć lat temu przez Fundację Banku PKO.
Niewątpliwie ważnym elementem Pikniku był panel dyskusyjny na temat aktywizacji społecznej, kulturalnej oraz zawodowej osób niepełnosprawnych na terenie Śląska. Prelegenci poruszali tematy: pierwszego kontaktu i pomocy wobec osób z niepełnosprawnością oraz projekty realizowane przez Fundację Pomoc Maltańska dla osób z niepełnosprawnością. Panel dyskusyjny prowadzili: Ilona Świerad, Katarzyna Dyktyńska, Agnieszka Bielecka oraz Marek Grzymowski.
Partnerami panelu oraz wydarzenia byli: Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna nr 3 w Katowicach oraz Biosłomka, zakład wytwarzający ekologiczne słomki zatrudniający osoby z niepełnosprawnością.
Od Zarządu Fundacji:
Dziękujemy Prezydentowi Miasta Katowice, Panu Marcinowi Krupie oraz Urzędowi Miasta Katowice za zaproszenie na Piknik, a przede wszystkim za wieloletnią współpracę w dziedzinie pomocy społecznej oraz profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców Katowic.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym kadetom i wolontariuszom służącym podczas tej unikalnej wspólnej akcji, która pokazała jak ważna jest współpraca pomiędzy oddziałami. Mamy nadzieję na kolejne tego typu działania i spotkania!
Foto: Jakub Drzewiecki oraz Komitet Komunikacji ZPKM.

Piknik w Bielsku – Białej
30 lat Zakonu Maltańskiego na Śląsku
Piknik Rodzinny w Świerklańcu
Plenerowe spotkania z pierwsza pomocą
Piknik Rodzinny w Katowicach
Rok pomocy humanitarnej dla osób Ukrainy

Fundacja Pomoc Maltańska

Maltańska Służba Medyczna ul. Wita Stwosza 41, 40-042 Katowice