Aktualności

Dzieci z Energodaru w Gdańsku i okolicy.

22/08/2023 


W dniach 2-4.08. 2023 grupa ukraińskiej młodzieży z Energodaru, przebywająca od momentu ataku Rosji na Ukrainę w 2023 r. w Krośnie, dzięki wsparciu Zakonu Maltańskiego oraz Fundacji Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna przebywała w Gdańsku i okolicach. Wyjazd miał na celu zapewnienie odpoczynku ukraińskim uchodźcom i zapoznanie ich z pięknem Polski.
Większość z 21-osobowej grupy po raz pierwszy odwiedziła Gdańsk, a także Sopot i Malbork. Prócz wyjazdu nad Bałtyk, uchodźcy zwiedzili m.in. muzea bursztynu i Narodowe Muzeum Morskie, weszli na pokład muzeum-statku „Sołdek”, czy zwiedzili zamek krzyżacki w Malborku.
Wyjazd wytchnieniowy dla ukraińskich uchodźców został wsparty przez Zakon Maltański w Polsce oraz Ordre de Malta France.
Kilka opinii uczestników:
„Najbardziej spodobało mi się zwiedzanie „Sołdka”, tego muzeum-statku. Nigdy jeszcze nie byłem w takim miejscu” – Matvii, 18 lat.
„Niezwykle ciekawa wycieczka po Gdańsku! Było bardzo interesująco!” – Maryna, 13 lat.
„Moim marzeniem było zwiedzenie zamku w Malborku. Wciąż nie mogę uwierzyć, że tam byłam! Dziękujemy organizatorom i sponsorom wycieczki – to była fajna przygoda!” – Angelina, 17 lat.

Piknik w Bielsku – Białej
30 lat Zakonu Maltańskiego na Śląsku
Piknik Rodzinny w Świerklańcu
Plenerowe spotkania z pierwsza pomocą
Piknik Rodzinny w Katowicach
Rok pomocy humanitarnej dla osób Ukrainy

Fundacja Pomoc Maltańska

Maltańska Służba Medyczna ul. Wita Stwosza 41, 40-042 Katowice