Aktualności

Msze święte w intencji dzieci – zapowiedź

20/05/2024 


Zapraszam do włączenia się w organizację Mszy świętych z okazji Dnia Dziecka, w intencjach Dzieci, w tym Dzieci Nienarodzonych i ich Rodziców.
W 2012 r. ta śląska inicjatywa uzyskała aprobatę Kapelanów ZPKM oraz Konwentu, jako ważne dzieło realizujące wezwanie naszego Zakonu do obrony wiary i pomocy potrzebującym. Co roku przyłącza się do niej coraz większa ilość maltańczyków w poszczególnych miastach. Dziękuję z całego serca Drogim Damom i Konfratrom, a także nieocenionym Czcigodnym Kapelanom z Konfraterni Małopolskiej, Mazowieckiej, Północno-Europejskiej w Wielkiej Brytanii i Śląskiej za włączanie się w te modlitewne towarzyszenie Dzieciom i ich Rodzicom. Szczególne podziękowania kieruję w stronę naszego Naczelnego Kapelana Ojca Marka Pieńkowskiego, który zawsze służył radą, pomocą i sercem, aby wspierać to wydarzenie.
Wspólna modlitwa w Konfraterniach, którą podejmujemy w podobnym czasie (okolice 1 czerwca, w zależności od lokalnych uwarunkowań) stanowi praktyczną realizację charyzmatu naszego Zakonu. Jest naszym osobistym świadectwem, że życie ludzkie ma zawsze niepodważalną wartość. Oprócz organizowanych tego dnia akcji kulturalno-społecznych, pragniemy pamiętać o modlitwie. Nasza intencja zwraca uwagę, że dziecko się rozwija, ale nie zmienia w sensie istotowym. Jest dzieckiem zarówno przed, jak i po urodzeniu. Zawsze też posiada Matkę i Ojca, których winniśmy wspierać, szczególnie wtedy, gdy życie i zdrowie ich dziecka jest zagrożone.
Dlatego zapraszamy na Mszę świętą całe Rodziny, w tym szczególnie Ojców i Mamy oczekujących na narodzenie potomstwa zachęcając, aby dali swoim dzieciom z okazji Dnia Dziecka ten szczególny prezent, jakim jest ofiara Mszy świętej. Modlimy się wraz z nimi. Zaleca się, aby Msze św. zakończyć indywidualnym kapłańskim błogosławieństwem nad każdą z matek w stanie błogosławionym.
Gorąco zachęcam do włączenia się w tę inicjatywę poprzez zamówienie intencji lub zorganizowanie Mszy świętej i osobiste w niej uczestnictwo. Msze św. można zgłaszać na adres mailowy: i.swierad@zakonmaltanski.pl
W tym roku mamy już kilka potwierdzeń. Msze święte w intencji dzieci, w tym dzieci nienarodzonych i ich rodziców odprawiane będą m.in.:
w Rzeszowie – przez Ojca Marka Pieńkowskiego w Dominikańskim kościele, ul. Dominikańska 15, w sobotę, 1-go czerwca, o godz. 18:00.
w Warszawie – przez ks. Mateusza Wyrzykowskiego w parafii bł. Władysława z Gielniowa (patrona stolicy), ul. Przy Bażantarni 3, w sobotę 1 czerwca, o godzinie 18.00
na Śląsku – przez ks. Michała Palowskiego w parafii p.w. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, , ul. Bożogrobców 31, w niedzielę, 2 czerwca, o godz. 11.00.
Po Mszy św. przewidziany jest Piknik dla Rodzin organizowany przez Konfraternię Śląską ZPKM.
W Bielsku Białej Lipniku – przez ks. Józefa Walusiaka w sobotę, 20 lipca, o godz. 12.00. Po Mszy Św. organizowany jest Piknik dla Rodzin.
Z radością czekam na następne zgłoszenia, abyśmy mieli jak najszerszą sposobność do wspólnotowej modlitwy.
Poniżej tekst od naszego Konfratra Przemysława Salamońskiego.
Niech nas Bóg błogosławi i strzeże
Ilona Świerad
Dama Maltańska
* * *
Czcigodni Kapelani, Drogie Siostry i Bracia w Zakonie,
Zbliża się miesiąc czerwiec. Pięknym zwyczajem Zakonu w Polsce jest od kilku już lat modlitwa Dam i Kawalerów za dzieci nienarodzone oraz za matki w stanie błogosławionym. W ubiegłych latach z inicjatywy kilku naszych konfraterni i przy poparciu Głównego Kapelana ZPKM o. Marka Pieńkowskiego OP, w wielu miastach Polski i Wielkiej Brytanii w pierwszym tygodniu czerwca sprawowane były Msze święte za życie nienarodzone.
Gorąco zachęcamy i zapraszamy, by i w tym roku tradycja duchowej obrony życia istot najbardziej bezbronnych została przez nas podtrzymana. W tym celu prosimy, by nasze oddziały i konfraternie w miarę swych możliwości zorganizowały w tej szczególnej intencji Mszę świętą lub inną formę wspólnotowej modlitwy.
Módlmy się również indywidualnie w tym czasie za wszystkie kobiety spodziewające się potomstwa, które mogą przeżywać jakiekolwiek trudności życiowe i wahania, by nie zabrakło im siły oraz odwagi do podjęcia macierzyńskiego powołania. Niech ofiarowana przez nas każdego dnia czerwca jedna „Dziesiątka” różańca świętego (tajemnica radosna: „Narodzenie Pana Jezusa”) będzie aktem naszego duchowego
wsparcia dla nienarodzonych i ich rodziców.
Szczęść Boże wszystkim!
Przemysław Salamoński, Asystent Głównego Kapelana ZPKM

Piknik w Bielsku – Białej
30 lat Zakonu Maltańskiego na Śląsku
Piknik Rodzinny w Świerklańcu
Plenerowe spotkania z pierwsza pomocą
Piknik Rodzinny w Katowicach
Rok pomocy humanitarnej dla osób Ukrainy

Fundacja Pomoc Maltańska

Maltańska Służba Medyczna ul. Wita Stwosza 41, 40-042 Katowice