Aktualności

Dwie wystawy maltańskie w Warszawie.

20/10/2023 


Mamy przyjemność poinformować o dwóch wystawach o tematyce maltańskiej, które warto zobaczyć w Warszawie.
1. Wystawa Mattia Preti – Łazienki Królewskie organizują wystawę, przybliżającą twórczość wybitnego włoskiego malarza okresu baroku, caravaggionisty Matti Pretiego. Mattia Preti (1613-1699), zwany Il Cavaliere Calabrese, był członkiem Zakonu Maltańskiego i przez 40 lat mieszkał i tworzył na Malcie. Ekspozycja zorganizowana została wspólnie z Ambasadą Malty oraz Maltańskim Narodowym Instytutem Dziedzictwa – Heritage Malta. Będzie można ją obejrzeć w Podchorążówce do 3 marca 2024 r. Szczegóły dotyczące wystawy, biletów itp. znajdują się pod linkiem:

https://www.lazienki-krolewskie.pl/…/mattia-preti…
W ramach wystawy planowany jest też w styczniu wykład Prezydenta Jacka Tarnowskiego i Wiceprezydenta Macieja Koszutskiego na temat Zakonu Maltańskiego i jego działalności w Polsce. Wystawę warto odwiedzić już teraz, a o dacie i szczegółach wykładu poinformujemy w terminie późniejszym.
2. Galeria plenerowa – ZPKM został poproszony o uzupełnienie wystawy Mattia Preti o tzw. galerię plenerową. Jest to ponad 20 wielkoformatowych plansz, ukazujących historię Zakonu i działalność ZPKM, rozwieszonych na parkanie Łazienek wzdłuż Alei Ujazdowskich. Ponieważ nie wszyscy z Państwa będą mieli okazję tamtędy przechodzić, zamieszczamy plik z zawartością galerii plenerowej do obejrzenia. Plansze będą pokazywane w Łazienkach do końca lutego.
Wielkie podziękowania należą się pani Hannie Wesołowskiej-Starzec za przygotowanie projektu wystawy pod względem merytorycznym i graficznym, Wiceprezydentowi Maciejowi Koszutskiemu za teksty historyczne, a wszystkim Fundacjom za dostarczenie zdjęć.
Magdalena Krzeczunowicz, Kierownik Kancelarii

Piknik w Bielsku – Białej
30 lat Zakonu Maltańskiego na Śląsku
Piknik Rodzinny w Świerklańcu
Plenerowe spotkania z pierwsza pomocą
Piknik Rodzinny w Katowicach
Rok pomocy humanitarnej dla osób Ukrainy

Fundacja Pomoc Maltańska

Maltańska Służba Medyczna ul. Wita Stwosza 41, 40-042 Katowice